Pokud máte děti, (vlastní, osvojené, v náhradní péči nebo dítě druhého z manželů, které s Vámi žije/žijí ve společné domácnosti), můžete si uplatnit daňovou slevu.
Daňové zvýhodnění můžete uplatnit na všechy děti do 18 let.
Pokud děti studují můžete si slevu platňovat do 26 narozenin.
U studentů prezenčního doktorského studia do 28 let věku.
Bonus můžete využít jen v případě, pokud jste měli v kalendářním roce příjem minimálně 103 800 Kč.
Daňový bonus se vyplácí od 200 Kč.
Limit daňového bonusu je už neomezený.
Pokud jste byli část roku na Úřadu práce, stále máte nárok na slevu.
Na dvojnásobnou slevu na dani máte nárok, pokud má Vaše dítě průkaz ZTP/P.
Pořadí dětí je důležité. Obecně se seřazují děti podle data narození. Pokud ale na dítě na první pozici nemůžete použít celou slevu - 12 měsíců, posunete toto dítě na pozici druhou.
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě – uveďte výši daňového zvýhodnění podle § 35c zákona. Nárok na daňové zvýhodnění činí 15 204 Kč ročně na jedno dítě (1 267 Kč měsíčně), 22 320 Kč ročně na druhé dítě (1 860 Kč měsíčně) a 27 840 Kč ročně na třetí a každé další dítě (2 320 Kč měsíčně). Jedná-li se o dítě, kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek. Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo v tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich. Vyživuje-li děti, na které uplatňujete daňové zvýhodnění, v jedné společně hospodařící domácnosti druhý poplatník, který je zaměstnán, doložte potvrzení jeho zaměstnavatele, ve kterém plátce uvede, na které děti druhý z poplatníků uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši. V případě, že takové potvrzení nedokládáte z důvodu, že ve společně hospodařící domácnosti není jiný poplatník, který vyživuje děti uvedené v přiznání nebo je ve společně hospodařící domácnosti a není zaměstnán, uveďte tuto skutečnost na volný list.